İndis Işık Zayıflama Sinyal Dalga

2010-04-15 20:11:00
a b c d e f g h l m k n o ö p r t u w y z

- D -

dB (mm) ; odBm’nin 1 mikrowatt’a eşit olduğu sinyal gücünün kesin ölçümüdür. dB ile karşılaştır.

Desibel ; Bir desibel bir belin on katıdır ve güç oranının 10 kez logaritmasına, voltaj oranının 20 kez logaritmasına veya akım oranının 20 kez logaritmasına eşittir. Desibeller aynı zamanda akustik gücü ifade etmek için kullanılır. Sesin görünür seviyesi gibi, desibel sıfır dB olarak kabul edilen referans ile karşılaştırma yapıldığında gerçek bir seviyeyi ifade eder.

Derece İndisli Fiber / Derece İndisli Çok Modlu Fiber ; (Graded Index Multi Mode Fiber) Kırılma indisi çok küçük oranda derece derece değişerek (Kırılma indisi kesitinin parabol gibi olduğu) elde edilmiş ve içinde birden çok modun yayıldığı fiber. [6,7]

Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama ; (Wavelenght Division Multiplex - WDM) Optik ortamları verimli kullanmak amacıyla değişik dalga boylarındaki optik sinyalleri karıştırmadan birleştirerek çoğullama yapan, çoğulama yapılan sinyalleri de ayıran etkin optik eleman.

Değişken Optik Yükseltici / Ayarlanabilir Işık Yükseltici ; (Variable Optical Amplifer / Optical Tunabel Amplifer) Fiber üzerinden gelen zayıflamış ışığı, yükseltirken aynı zamanda belirli güçte çıkışı ayarlanabilen yükseltici.

Dönüştürücü (Transducer) 1-Bir sinyali istenilen sinyale çeviren etkin devre elemanı. 2-Herhangi bir sinyali istenen sinyale çeviren etkin/etkisiz birim.

Değişmez Işık Zayıflatıcı / Değişmez Optik Zayıflatıcı ; (Fixed Attenuator) Işığın şiddetini azaltmak amacıyla kullanılan zayıflatma değeri sabit zayıflatıcı.

Değişken Işık Zayıflatıcı / Ayarlanabilir Optik Zayıflatıcı ; ( Variable Attenuator / Variable Optical Attenuator) Geçen ışığın şiddetini değiştirilebilen zayıflatıcı.

0
0
0
Yorum Yaz